Home Forums Q&A Forum Sigma VS. Samyang Reply To: Sigma VS. Samyang

#12040 Reply
viktor pavlovic
viktor pavlovic
Keymaster

Sale, Sigma je podjednako dobra kao i Zeiss. Svi moderni objektivi su opticki odlicni, razlike su toliko male, da jedino gde se pominju su forumi i blogovi, jer inace ne bi bilo o cemu da se pise.

Danas ni Zeiss ne pravi objektive da traju 20 i vise godina, to vreme je proslo (osim onih pro objektiva za film, koji se jos uvek uglavnim proizvode rucno u Nemackoj i kostaju ko mali avion.)

Problem sa ostrenjem koji spominjes ti, je vecinom vezan za preciznost ostrenja sa aparatima koji imaju AF senzore odvojene od glavnog senzora za sliku (vecina klasicnih refleksnih aparata sa ogledalom.)

U poslednje vreme se sve vise pojavljuju hibridni AF sistemi, koji kombinuju odvojeni AF sistem sa AF osetljivim elementuma na senzoru za sliku. Da stvar bude jos komplikovanija, kombinuje se i sistem ostrenja zasnovan na detekciji kontrasta sa sistemom ostrenja zasnovanom na detekciji preklapanja slike (faze).

To sto bi Sigma dock trebao da omoguci je – kalibracija konkretnog objektiva sa konkretnim fotoaparatom koji koristi tu detekciju faze (phase detection), jer tamo usled proizvodjackih tolerancija dolazi do njihovog udvajanja i progresivnog pogorsanja preciznosti ostrenja.

Ja sam zaboravio koji fotoaparat koristis, ali ako imas klasicno ogledalo, dock ce da pomogne ali ako imas aparat bez ogledala, onda nema pomoci (osim servisa). Naravno, preciznost ostrenja mozes podesiti i bez docka ale je proces malo komplikovaniji i zahteva vise vremena.

Ono sto sam ja pomenuo je iskustvo nekoliko korisnika (nesto sam citao na forumima a imam i dva ortaka u Italiji i na Islandu koji imaju slicno iskustvo sa Sigmama Art), da im posle dve, tri godine, crkava AF, objektiv se ceo nekako rasklimata i cak se unutra pomere opticki elementi. Dakle – kvalitet proizvodnje i koristenih materijala. Kao sto sam rekao, mislim da je to malo preterana tvrdnja, verovatno se radi o pojedincima, ali nisam imao vremena da se time vise pozabavim, pa sam zato preporucio da proveris forume.

Trazio bih nesto kao – Sigma Art built quality, experience after 2 years, problems with quality itd.

Slikom ces biti sigurno zadovoljan, objektiv je ostar, sa odlicnim kontrastom cak i u protiv svetlu. Ostaje ali uvek osnovno pitanje – da li je tehnicki perfektna fotografija, to sto zelimo? Savrsena reprodukcija ili umetnicka kreacija – stabte vise inspirise 🙂

Pozdrav iz Milana,
Viktor

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close