Home Forums Q&A Forum Sigma VS. Samyang Reply To: Sigma VS. Samyang

#12042 Reply
viktor pavlovic
viktor pavlovic
Keymaster

Cao druze,
Malo sam zbunjen nekim tvojim stavovima, mozda sam nesto lose shvatio…
Rekao si da kupujes Sigmu 35/1.4 Art, sto je Full Frame objektiv, ali na kraju poslednjeg maila smatras da je velika orednost APS-C fotoaparata niza cena objektiva?
Mozda kupujes Sigmu 30/1.4 DC Art?
Sto se tice APS-C vs Full Frame, ja se sa tvojim misljenjem slazem. Full frame nije neophodan i marginalno poboljsanje kvaliteta slike pri niskoj osetljivosti, tesko da moze da opravda razliku u ceni. Ipak, kod nekih platformi, naprimer Sony E mount sa kojim ja uglavnom slikam, razlika u ceni izmedju Full Frama i APS-C nije toliko znacajna (kod nekih modela). Koristeci puno stare (i vecinom jeftine) objektive na mojim A7 micama, koristim njihove pune karatkeristike za firmat za koji su bili dizajnirani, i u nedostatcima, nalazim kreativne prednosti. Kod APS-C formata je projekcija ovih objektiva orezana i to drasticno utice na njihov “karakter”. Nije istina da na APS-C su svi objektivi bolji, jer se koristi centar slike (to vazi samo za simetricne opticke konstrukcije ali tih je sve manje).

Prednost full frama je i u manjoj dubinskoj ostrini, sto je jos jedna kreativna opcija koja se moze iskoristiti, pre svega u portretnoj fotografiji.

Nezanemarljiv doprinos full frama je i u sirokouganoj fotografiji, gde je mnogo veci izbor “shift” objektiva, koji su vrlo korisni za arhitekturu, pogotovu za tesne prostore (Canon TS-E 17/4, Laowa 15/4 na primer). Na APS-C je ovim objektivima uskracen sirokougaoni pogled, stvarajuci ekvivalent od 28 (24) mm.

Mislim ipak da si sasvim u pravu kada si se odlucio za APS-C, ako nemas nameru da zivis od fotografije. I za 80D imas opciju da koristis manualne stare objektive preko adaptera (Helios 44 (58mm f/2) na primer, koji su vrlo jeftini a imaju zanimljiv karakter.) Tek kada spoznas da te tehnika u necemu limitira, ima smisla traziti “bolja” tehnicka resenja. Sve ostalo je samo GAS.

Sve naj,
Viktor

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close